رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

پژوهشگران از اقشار ناشناخته و گمنام جامعه هستند


13 آذر, 1395 - 17:11 -- عابدی
مسئول کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات ستاد بزرگداشت هفته پژوهش استان قزوین:

پژوهشگران از اقشار ناشناخته و گمنام جامعه هستند

مسئول کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات ستاد بزرگداشت هفته پژوهش استان قزوین گفت: پژوهشگران از اقشار ناشناخته و گمنام جامعه بوده که باید در زمینه معرفی و شناسائی آنها اقدام کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

"نصرت الله علیرضائی" مدیر کل روابط عمومی استانداری در نشست خبری بزرگداشت هفته پژوهش، افزود: این هفته امسال با شعار 'پژوهش تقاضا محور و تجاری سازی فناوری، زیربنای اقتصاد مقاومتی'از 14 تا 18 آذرماه آغاز و با برگزاری مراسم جشنواره تجلیل از پژوهشگران برتر خاتمه می یابد.

مسئول کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات ستاد بزرگداشت هفته پژوهش استان قزوین ادامه داد: از دستگاه های اجرائی می خواهیم تا در راستای ترویج فرهنگ پژوهش و تکریم مقام محققان، پژوهشگران و فناوران نسبت به فضاسازی و نصب بنر در مقابل ادارات خود، مراکز علمی، موسسه های اقتصادی و شهرداری ها اقدام کنند.

علیرضائی یادآور شد: رسانه ها در نهادینه کردن و ترویج فرهنگ پژوهش نقش موثری داشته و انعکاس مسائل و آسیب ها از سوی آنان بدون شک مدیران دغدغه مند را برای پاسخگوئی از طریق پژوهش و تحقیق ترغیب می کند.

وی با بیان اینکه پژوهشگری هنوز در جامعه شغل محسوب نمی شود، اضافه کرد: پژوهشگران از اقشار و گروه های ناشناخته جامعه بوده و باید دستگاه ها و سازمان ها اقدام لازم را در زمینه معرفی و شناسائی آنها به جا بیاورند. 

به گفته وی، متاسفانه پژوهشگری در جامعه ما هنوز نهادینه نشده اما رسانه های جمعی و خبرگزاری ها نقش پررنگی در نهادینه سازی این موضوع دارند. 

علیرضائی ادامه داد: رسانه ها باید در راستای تجلیل هفته پژوهش با نخبگان، پژوهشگران و فناوران برتر مصاحبه کرده و دستگاه های اجرائی نیز با تبلیغات محیطی هدفمند، برای تکریم این موضوع اقدام نمایند.

وی در پایان گفت: رسانه ملی نیز در تکریم پژوهشگران و معرفی آنها به عنوان یک الگو در جامعه باید اقدام لازم را به عمل آورده و زندگی فردی، اجتماعی و علمی آنها را نیز برای مخاطبان به تصویر بکشد.

مسئول کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات ستاد بزرگداشت هفته پژوهش استان قزوین گفت: رسانه ها در فرهنگ سازی وتقویت جایگاه پژوهش نقش موثر و تعیین کننده ای دارند.

وی افزود: شعار امسال هفته پژوهش با عنوان «پژوهش تقاضا محور و تجاری سازی فناوری، زیربنای اقتصاد مقاومتی» تعیین شده و برنامه های متنوعی از ۱۴ تا ۱۸ آذرماه در استان برگزار می شود.

مدیرکل روابط عمومی استانداری قزوین یادآورشد: هرچند در سالهای گذشته اقدامات خوبی برای تقویت جایگاه پژوهش در کشور و استان انجام شده اما هنوز تا شرایط ایده آل فاصله داریم و باید تلاش خود را در این عرصه بیشتر کنیم.

علیرضایی بیان کرد: وقتی هنوز پژوهشگری به عنوان یک شغل محسوب نمی شود نشان می دهد تا شرایط مطلوب فاصله زیادی داریم که باید با تعامل و کار بیشتر این فاصله را کم کنیم.

وی اظهارداشت: رسانه های گروهی نقش بسیار مهمی در اطلاع رسانی و فرهنگ سازی بر عهده دارند که انتظار داریم در این راه همکاری بیشتری داشته باشند.

علیرضایی گفت:نمایشگاه بزرگ هفته پژوهش باهدف ارائه توانمندی های پژوهشی دستگاههای اجرایی ومراکز دانشگاهی و تحقیقی استان از فردا در محل دانشگاه آزاد اسلامی گشایش خواهد یافت که امیدواریم گروههای مختلف جامعه ضمن بازدید از این نمایشگاه با استعدادهای جوانان خلاق آشنا شوند.

وی اضافه کرد:انتخاب ومعرفی برگزیدگان حوزه پژوهش وفناوری و ایجاد فرصت تعامل بین فعالان این حوزه از جمله اهداف برگزاری این نمایشگاه است که ضمن ارتقای شأن و جایگاه پژوهش و فناوری، بستر مناسبی برای ادامه راه، تقویت و توسعه پژوهش و فناوری که ضامن پیشرفت واقعی کشور و ایجاد ثروت، رفاه و امنیت برای مردم است در ابعاد اجتماعی و فرهنگی فراهم می کند.

به گفته علیرضایی نمایشگاه پژوهش تا ۱۷ آذرماه برپاست و علاقه مندان می توانند از آن در محل دانشگاه آزاد اسلامی واحد باراجین دیدن کرده و با آخرین دستاوردهای پژوهشی استان قزوین آشناشوند.       

هفته پژوهش از 14 تا 18 آذرماه در استان قزوین برگزار می شود.