رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

هر طرحی که پشتوانه پژوهشی ندارد،محکوم به شکست است


13 آذر, 1395 - 14:46 -- روابط عمومی 3
جانشین ستاد هفته پژوهش استان قزوین:

هر طرحی که پشتوانه پژوهشی ندارد،محکوم به شکست است

14 لغایت 18 آذرماه جاری امسال به نام هفته پژوهش و فناوری در استان ها نامگذاری شده است
جانشین ستاد هفته پژوهش استان قزوین گفت:هر طرح و برنامه ای که پشتوانه پژوهشی ندارد،محکوم به شکست است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

 نشست خبری مشترک جانشین ستاد و مسئولان کمیته ها و دست اندرکاران هفته پژوهش استان قزوین در محل سالن باقرالعلوم مدیریت بحران استانداری قزوین برگزار شد.
در این نشست منوچهر حبیبی گفت: هفته پژوهش بهترین فرصت برای شناسایی ظرفیت ها و توانمندی های تحقیقاتی و پژوهشی استان است که می تواند انگیزه فعالان این بخش را نیز دوچندان کند.
جانشین استاندار قزوین در ستاد هفته پژوهش بیان کرد: برنامه های پژوهشی نباید فقط به یک هفته محدود شود بلکه لازم است با فرهنگ سازی بتوانیم توجه به پژوهش را به دغدغه عمومی تبدیل کنیم.
حبیبی اظهارداشت: برای تحقق رشد هشت درصدی در اقتصاد، مهار بیکاری به زیر هفت درصد، تخصیص اعتبار سه درصدی به پژوهش و اختصاص ۲۰ درصد فروش نفت به صندوق ذخیره ملی باید به پژوهش توجه جدی کنیم تا کارها به سامان برسد.
وی اضافه کرد: مهمترین رسالت پژوهش تبدیل دانش به تکنولوژی و تولید ثروت است و هر طرحی که پشتوانه تحقیقی نداشته باشد محکوم به شکست است.
معاون امور اقتصادی استانداری قزوین یادآورشد: رگ حیاتی توسعه و پیشرفت پایدار کشور تحقیقات و پژوهش است و باید این موضوع جدی گرفته شود تا به نتیجه مناسب برسیم.
حبیبی تصریح کرد: پژوهشگران موثرترین نیروهای خلاق یک جامعه هستند و برای رسیدن به جامعه دانایی محور باید به پژوهش اتکا کرد.
وی افزود: هر شناخت و معرفتی که مبنای تحقیق داشته باشد تاثیرگذار است و چاشنی هر فعالیتی باید پژوهش باشد تا به اهداف تعیین شده دست یابیم و کاری ماندگار انجام دهیم.
حبیبی اظهارداشت: هر فعالیتی بویژه در عرصه اقتصادی اگر پشتوانه تحقیقی نداشته باشد ریسک بالایی خواهد داشت ولی با حرکت در مسیر تحقیق می توان سود اقتصادی طرح ها را نیز افزایش داد.
وی با ارائه راهکارهایی برای خروج پژوهش از مظلومیت گفت: نیاز اساسی یک جامعه درحال پیشرفت توجه جدی و واقعی به بخش خصوصی است و اگر این حوزه را جدی بگیریم و از توانمندی آن استفاده کنیم به نتایج قابل قبولی خواهیم رسید.
جانشین استاندار در ستاد هفته پژوهش استان قزوین اضافه کرد: بخش خصوصی بازوی دولت است نه رقیب آن و اگر آن را جدی بگیریم می تواند کمک دولت در بخش های مختلف باشد.
حبیبی تصریح کرد: دانشگاهها در تقویت کارهای پژوهشی نقش مهمی دارند و اگر به جای مدرک گرایی بدنبال فعالیتهای پژوهشی و کاربردی باشند می توانیم از این ظرفیت نیز بهره مند شویم.
وی گفت:مدرک گرایی مهمترین مانع درمسیر پژوهش است لذا باید دانشگاه درمسیری حرکت کند تا دانشجو پس از تحصیل بتواند کارآفرین شده و گره گشای مشکلات کشور باشد.
حبیبی اظهارداشت: همه پروژه ها باید پیوست پژوهشی داشته باشد تا هم نتیجه آن مطلوب باشد و هم ریسک کار کاهش یابد.
وی گفت: کاربردی شدن پژوهش ها از دیگر مسائلی است که باید جدی گرفته شود و بدانیم تحقیق و پژوهش فقط اختراع و ابتکار نیست و می تواند گستره بیشتری داشته باشد.
در ابتدای این جلسه مسئولین کمیته های 7 گانه به تشریح برنامه ها و فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته در راستای بزرگداشت هفته پژوهش پرداختند و به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.
14 لغایت 18 آذرماه جاری  امسال به نام هفته پژوهش و فناوری در استان ها نامگذاری شده و در اولین روز از این هفته نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی استان افتتاح خواهد شد.تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر ،برگزاری تورهای پژوهشی ،تکریم معلمان و دانش آموزان برتر و... از دیگر برنامه های پیش بینی شده در این هفته است.